•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Raging Bull (1980)

Razjareni bik (eng. Raging Bull) je američka sportska drama iz 1980. godine reditelja Martina Scorsesea. Glavne uloge u filmu tumače Robert De Niro kao Jake LaMotta, temperamentni i paranoični, ali uporni bokser koji se odrekao svoje porodice i prijatelja. Uz De Nira, u ostalim ulogama pojavljuju se Joe Pesci kao LaMottin brat i menadžer i Cathy Moriarty kao njegova zlostavljana žena. Robert De Niro osvojio je Oscara za najboljeg glumca za uverljivu ulogu boksera Jakea LaMotte, a Joe Pesci bio je nominovan za najboljeg sporednog glumca.

Film je distribuirao studio United Artists: direktori studija isprva su bili neskloni finansiranju projekta jer su se bojali da ekstremna vulgarnost i nasilje u scenariju neće dobiti dozvolu i da bi film mogao završiti na crnoj listi. Međutim, Scorsese i De Niro su prepravili scenario i projekt se mogao nastaviti. Zbog svoje dugogodišnje astme, zajedno s depresijom (u koju je upao zbog kritičkog i komercijalnog fijaska njegovog visokobudžetnog mjuzikla New York, New York i ozbiljne zavisnosti od kokaina) Scorsese je bio uveren da nikada neće napraviti novi film, i zato se svim srcem i dušom bacio na nastanak Razjarenog bika.

Robert De Niro je dobio Oscara za najboljeg glumca, svog prvog za glavnu ulogu. Film je takođe osvojio Oscara za najbolju montažu Thelme Schoonmaker, čiji je revolucionarni stil bio puno drukčiji od bokserskih scena u drugim filmovima, kao recimo u Rockyju. Razjareni bik bio je takođe nominovan za najboljeg sporednog glumca, najbolju sporednu glumicu, za najbolju sliku, najbolji zvuk, najboljeg reditelja i najbolji film.

U nezaboravnoj sceni, Jake LaMotta kaže: "Mogao bih biti takmičar..." iz filma Na dokovima New Yorka.

Film se nalazi na 24. mestu na AFI-jevoj listi 100 najboljih američkih filmova i 5. na popisu 100 najboljih filmova svih vremena u izboru Entertainment Weekleyja. Dvostruko soundtrack CD izdanje objavljeno je 2005., mnogo kasnije nego što je film objavljen, zbog ranijih problema sa dobijanjem dozvola za razne pesme, koje je Scorsese slušao dok je odrastao u New Yorku.

Film počinje u kasnom periodu života Jakea LaMotte u kojem se bavi stand-up komedijom i vraća se na početak njegove bokserske karijere. La Motta (De Niro) je jaki, uporni i ćudljivi borac iz Bronxa, a njegov brat Joey (Pesci) je njegov menadžer. LaMotta se sporo penje u bokserskom svetu dok se udvara Vicky (Moriarty), devojci koju je upoznao u komšiluku. Nakon što ga je ostavila prva žena, počinje vezu s njom što će dovesti do braka i dece. Međutim, u braku postaje sve više paranoičan i opsesivan sumnjom u ženinu neveru.

Kasnije, počinje da veruje da su njegov brat i žena u vezi iza njegovih leđa. Toliko se razbesni da fizički napada brata koji ga napušta. LaMotta gubi svoju titulu u dvoboju sa svojim glavnim rivalom, Sugar Rayom Robinsonom i povlači se u penziju nekoliko godina kasnije zbog problema sa težinom. Postaje stand-up komičar i vlasnik noćnog kluba. Međutim, žena se razvodi od njega, uzima decu pod svoje starateljstvo dok LaMotta završava u zatvoru zbog toga što je dopustio maloletnicima da piju alkohol.

Nakon što je pušten iz zatvora, Jake se sastaje s Joeyjem i traži oprost. Film završava s Jakeom koji vežba pred ogledalom spreman za svoje iskupljenje.

Razjareni bik je projekat koji je Martinu Scorseseu predstavio njegov prijatelj i saradnik Robert De Niro. De Niro je otkrio knjigu po kojoj je nastao film i hteo je da glumi glavnu ulogu. Prvu verziju scenarija adaptirao je Scorseseov prijatelj Mardik Martin, koji je bio saradnik na scenariju za Ulice zla. Bio je to stil s prikazivanjem s raznih aspekata. Na kraju, ovaj pristup je delimično napušten, a scenarijo je došao u ruke Paula Schradera, koji je napisao scenarijo za film Taksista. Konačna verzija scenarija napisana je, ali bez De Nira i Scorsesea.

Scorsese je priznao da je bio duboko zapao u zavisnost o drogama pre snimanja filma. Izjavio je da ga je Robert De Niro spasio insistirajući da Scorsese bude uključen u proizvodnju filma. Scorsese je takođe tvrdio da je sirovi emocionalni kvalitet filma i tema o iskupljenju bili rezultat njegove borbe da se oporavi kroz proizvodnju filma.

Film je sniman u dva dela. Većina filma, uključujući sve bokserske scene, snimane su prve. Nakon toga, proizvodnja se ugasila na nekoliko meseci, tokom kojih je De Niro povećao težinu dovoljno da može igrati Jakea LaMottu u zadnjem delu filma. De Niro je nabacio 30 kg u stanci kako bi se pretvorio iz mladog, mišićavog boksera LaMottu u debelog, mlitavog i starijeg LaMottu. Ovo je delimično vidljivo u jednoj od poslednjih scena filma, gde LaMotta spava s raskopčanom košuljom, otkrivajući svoj poveći stomak. Prema Scorseseu, ove scene su snimane brzo i sa minimalno malo ponavljanja zbog telesnih De Nirovih poteškoća. De Nirova ekstremna metoda glume postaće jedan od najpoznatijih fizičkih preobražaja u modernom filmu.

Scorsese i filmadžija Michael Chapman odlučili su da snimaju film u crno-beloj tehnici, uprkos strahovima da bi to moglo izgledati pretenciozno. Odlučili su se na takav potez zbog verodostojnosti (Chapman i Scorsese sećali su se bokserskih borbi iz '40-ih kao crno-belih fotografija u časopisima) i da bi se film razlikovao od ostalih bokserskih filmova koji su snimljeni kasnije.

Scorsese nije voleo kako su snimljene bokserske scene u bivšim filmovima iz gledaočevog ugla, zato što je takva tehnika izolirala gledaoca od brutalnosti u ringu. Tokom snimanja, Scorseseova mantra ostala je "ostati u ringu", jer je bio odlučan zabiležiti sirovo nasilje svakog udarca i naterati gledaoca da se oseća kao bokser. Svaka zamršena koreografska sekvenca imala je drukčiji stil prikazivanja LaMottinih promena stanja svesti tokom svakog meča. Scorsese je svaku scenu nacrtao na papiru pre snimanja.

Film je montiran u Scorseseovu stanu u New Yorku, većinom noću. Navodno je Scorsese bio jako hirovit tokom post-produkcije. On i njegova prijateljica, Thelma Schoonmaker, potrošili su mnogo vremena za montažu i kompleksnog filmskog soundtracka. Neobično mnogo brige posvećeno post-produkciji izazvalo je neke nesuglasice s producentima, koji su smatrali da Scorsese radi nepotrebno sporo.

Scorsese je tvrdio da mu je toliko vremena bilo potrebno jer je bio uveren da će Razjareni bik biti njegov zadnji film i da nije bio hteo kompromitovati ono što bi trebalo biti njegov zadnji projekat.

Krajem osamdesetih Razjareni bik zacementirao je svoju reputaciju kao moderni klasik. U brojnim kritičarskim izborima, proglašen je najboljim filmom osamdesetih, a često se spominje kao najbolji Scorseseov film i jedan od najboljih američkih filmova ikada snimljenih.

V.K.
Žanr:biografski, drama, sportski
Godina:1980
Reziser:Martin Scorsese
Producent:Robert Chartoff, Irwin Winkler
Scenario:Paul Schrader, Mardik Martin
Uloge:Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci, Frank Vincent
Uzrast:R
Award:2 Oscara, 25 nagrada i 17 nominacija
Box office:23.4 M USD
Studio: United Artists
Zemlja:United States
Jezik:Engleski
Trajanje:129 minuta
Podeli:



Preporucujemo

Evropska premijera filma „YU Grupa – Trenutak sna“...
Repetoari Cineplexx Niš bioskopa za period od 28. marta do...
Repertoar bioskopa Cine Grand Delta Planet od 28. marta do...
Repetoari Cineplexx bioskopa u Beogradu za period od 28....
Novi filmovi za kraj marta i pocetak aprila u CineStar...
Repertoar bioskopa Vilin Grad od 28. marta do 3. aprila